وقتی خشونت از نوع نرم باشد چه؟

همیشه فکر کردم زنهایی که کتک می‌خورند کارشان راحتتر است! نه اینکه راحتتر باشد، نه! کارشان به‌ شکل غیرقابل تصوری سخت است اما تکلیفشان روشنتر است. دلیلشان مستدل‌تر است برای هر تصمیم‌ گیری.

اما وقتی خشونت از نوع نرم باشد چه؟ وقتی نمیتوان حتی اسمی هم رویش گذاشت.

دوستم که از مشکل من خبر داشت و تازگی یک سفر رفته بود تهران، برایم نوشت دو تا از دوستانش هم جدا شده اند؛ یکی متارکه یکی طلاق. هر دو چون شوهرانشان حرف نمیزدن!

یادم آمد یکی از دوستان جوانم هم که جدا شد گریه‌اش گرفت وقتی گفت خیلی سعی کردم. نشد. حرف نمیزد!

راستش بنظر من کسانی که میتوانند گفتگو کنند بالاخره یک راه حلی پیدا میکنند ولی اگه بلد نباشیم و مثل خیلی از چیزهای اولیهٔ زندگی یاد نگرفته باشیم آیین گفتگو را، همیشه خدا کارمان لنگ خواهد بود.

بعد از برگشتن از سر کار می‌خواستم حرف بزنم می‌گفت، از سرکار رسیدیم ها. تو خونه گرم و نرم نشستین خبر ندارین که … سر غذا گفتم گفت: خواستیم یه لقمه غذا بخوریم … ، بعدش، اگه گذاشتین دو کلمه اخبار گوش کنیم، بعدش هم چرت زدن روی کاناپه جلوی تلویزیون و … شب هم که وقت خواب است. همیشه از حرف زدن و برنامه ریزی برای زندگی طفره رفتن و موکول کردن زندگی به بعد! پیش کشیدن امورات بچه‌ها که بعدها فهمیدم اینها هم بهانه ای است برای طفره رفتن از حرف زدن و عدم تصمیم گیری. و این شد گذشتِ سی سال بدون هیچ تصمیمی برای هر تغییری.
همیشه کارهای مرا تقریبا به حساب هیچ گذاشتن. چون من بابت کارهایم پولی در نمی‌آورم. انتقال احساس گناه به من که برای او و بچه هایش کم گذاشته‌ام.
پیش مشاور که بودم تازه فهمیدم اینها خشونت عاطفی است! چرا تا بحال نمیدانستم؟ چون همیشه فکر میکنیم طرف باید یک ایراد اساسی داشته باشد و این قبیل مردان که از نظر همه هم آدمهای خوب و آرامی به حساب می‌آیند، مشمول هیچ قانون نوشته  و نانوشته ای برای ابراز مخالفت نمی‌شوند.

پیش مشاور که بودیم دکتر در جلسه تک نفره به من گفت: خانم مشکل ایشون حرف زدن نیست، ایشون گوش نمیکنن. حرفهای من رو هم گوش نکردن!

روایت ارسالی از آذربایجان شرقی (تبریز)، کارزار منع خشونت خانوادگی


??شما می‎توانید تجربیات خود را به صورت حضوری، یا از طریق ایمیل pdvc.ir@gmail.com  یا ادمین کانال تلگرام کارزار https://t.me/pdvci به دستمان برسانید یا این‌که با هشتگ کارزار منع خشونت خانوادگی در شبکه‌های اجتماعی منتشرشان کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *